Miasto i gmina Gołańcz

Zapowiedziano powstanie gołanieckich sił zbrojnych

Gołanieckie siły zbrojne

W czwartek na konferencji prasowej burmistrz miasta Gołańcz poinformował o planach stworzenia lokalnych sił zbrojnych. Miałyby one zajmować się ochroną obszaru powiatu oraz wsparciem regularnych wojsk RP w działaniach obronnych. Całość ma być częścią strategii opracowanej przez ministra obrony narodowej. Na konferencji ogłoszono również konkurs na hymn miejscowych wojsk.

Bezpieczeństwo czy terror – kontrowersje wokół pomysłu

Eksperci rządowi przekonują, że jest to inicjatywa, która znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo. Pojawiają się jednak również sceptyczne głosy przedstawiające ten pomysł jako ogromne marnotrawienie środków publicznych. Niektórzy posuwają się nawet do oskarżeń o próbę rozszerzenia swoich kompetencji przez samorząd i przedstawiają lokalne wojsko jako metodę kontroli obywateli. Porównują je do owianej złą sławą dywizji SS Schwertburg znanej z brutalnych pacyfikacji ludności cywilnej oraz zbrodni wojennych. W piątek przez Gołańcz przemaszerował protest, na którym wśród niesionych transparentów można było wypatrzyć między innymi zdjęcie spaghetti zrobionego z amerykańskich jeńców złapanych we Włoszech przez gołanieckich nazistów. Pojawiły się również fotografie Gołańczan palących wioskę położoną prawdopodobnie w okolicach Kijowa oraz dokonujących egzekucji na żydowskim dziecku. Makabryczne widoki były opatrzone nieadekwatnymi podpisami mówiącymi o bezpieczeństwie mieszkańców czy niesieniu pokoju. Zauważalne były też transparenty wskazujące na podobieństwa między logiem lokalnych sił zbrojnych oraz zbrodniczej jednostki. Jak mówili uczestnicy protestu, miał on na celu pokazanie „prawdziwego oblicza” pomysłu władz.

Odpowiedź władzy

Chcieliśmy poprosić burmistrza o ustosunkowanie się do zarzutów jednak odmówił on komentarza. Udało się nam za to porozmawiać z jednym z ekspertów odpowiadających za stworzenie lokalnej armii.

-Porównywanie SS Schwertburg do formowanej przez nas jednostki jest niedorzeczne. – komentował rozmówca – Przede wszystkim gołanieckie wojsko ma zupełnie inny charakter, nie będzie prowadziło operacji za granicą a wszelkie represje na lokalnej ludności będą zabronione. Porównałbym je raczej do wojsk broniących naszej ziemi w 1939 roku.

Zwrócenie uwagi na to, że we wrześniu 39 nikt nie obronił naszego miasta zostało zbyte milczeniem. Zapytaliśmy również o zarzuty dotyczące marnotrawienia środków publicznych.

-Proszę Pana, jak Pan uważa, jaką cenę ma bezpieczeństwo naszego miasta, naszej ziemi, naszej rodziny? Uważamy że nie należy oszczędzać na takich sprawach. Takie zarzuty są niedopuszczalne! Zostały uruchomione mechanizmy, dzięki którym pozbędziemy się… to znaczy postawimy zarzuty tym, którzy ośmielają się podnieść rękę na naszą inicjatywę!

Równie niepokojące co powyższe słowa okazały się plany rozbudowy gołanieckich wojsk.

-Na początku utworzone zostaną jednostki złożone między innymi z batalionu czołgów i artylerii. Planujemy zmodernizować zabytkowe bunkry w pobliżu miasta i rozbudować umocnienia wokół miejscowości. W planach mamy również rozpisanie przetargu na zbudowanie instalacji rakietowych w okolicach Laskownicy Małej.

Dalsze pytania o instalacje rakietowe przyniosły zaskakującą odpowiedź.

-Nasza strategia zakłada zdobycie w ciągu najbliższych kilkunastu lat broni atomowej. Prowadzimy negocjacje w tym zakresie z dowództwem NATO. Mamy nadzieję, że Gołańcz stanie się potęgą… znaczy bezpiecznym miastem oczywiście.

Podsumowanie

Sytuacja jest co najmniej ciekawa. Z jednej strony napięta sytuacja geopolityczna zdaje się uzasadniać takie działania, z drugiej wielu wskazuje na możliwe zagrożenia ze zbyt dużej siły w rękach samorządu. Najbliższe działania władz miejskich pokażą czy obawy są słuszne.

1 Komentarz "Zapowiedziano powstanie gołanieckich sił zbrojnych"

  1. W GOŁANCZY ZYJE SIE DOSTATNIO, ZIELONA WYSPA WIELKOPOLSKI!

Skomentuj to!

Twój adres mail zostanie sprzedany na cele marketingowe.


*


Gołańcz - Miasto i Gmina

Gołańcz to przeogromna aglomeracja leżąca w dolinie Pałuczańskiej. Swoim magicznym klimatem urzekła już przeszło miliard obywateli. Przekonaj się jakie przygody czekają w tej niesamowitej miejscowości.

Prosimy mieć na uwadze, że nie każda informacja na stronie musi być prawdziwa więc proszę do nich podchodzić z dystansem i samodzielnie je weryfikować. Mimo starań redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość przedstawianych wydarzeń.