Miasto i gmina Gołańcz

Niewolnicy z Damasławka w Gołanieckich kamieniołomach?

Żwir i skały z kamieniołomu w Gołańczy

W związku z zapowiedzianą przez burmistrza Krzysztofa Poszwę renowacją pomnika Pamięci Powstania Wielkopolskiego miasto Wągrowiec złożyło zamówienie na kilkaset ton kamienia. Spowodowało to, że gołanieckie kamieniołomy zwiększyły produkcję nie zważając jednak na zdrowie i życie robotników. Spotkało się to z protestami oraz masową rezygnacją z pracy.

Polska Kołyma – ciemna historia gołanieckich kamieniołomów

Założony przez komunistyczne władze w 1947 roku kamieniołom „Gołańcz” od początku był miejscem budzącym strach w okolicznej ludności. Oficjalnie celem jego powstania było zdobycie materiałów na odbudowę zniszczonej wojną stolicy kraju. Nieoficjalnie był miejscem zsyłki przeciwników politycznych oraz często jedynym sposobem na zdobycie chleba dla biedniejszej części miasta. Pracownicy byli bici i poniżani, warunki sanitarne były fatalne a za załatwienie potrzeb fizjologicznych nierzadko można było zostać zmasakrowanym przez strażników. Często zmuszano robotników do pracy przez kilka dób bez przerwy nawet na jedzenie.
Zakład został zamknięty w 1956 roku jednak w 2006 burmistrz podjął decyzję o wznowieniu jego działania. Obietnice wysokich płac oraz normalnych warunków pracy okazały się jednak niezgodne z rzeczywistością i kamieniołom znowu zyskał złą sławę. Nazywano go polską Kołymą wskazując na podobieństwa do radzieckich obozów pracy. Czasami zwlekano nawet z wypłatą wynagrodzenia zastępując je jedzeniem wydawanym w zależności od wydajności danego pracownika.
Rzeczywista poprawa warunków nastąpiła wraz z ponownym wybraniem burmistrza (stanowiła jedną z obietnic wyborczych) i przełożyła się na zwiększenie produktywności ośrodka. Jednak ostatnia decyzja spowodowała obawy o powrót do dawnego stanu przez co kamieniołom napotkał duże problemy kadrowe.

Damasławek – źródło taniej siły roboczej czy targ niewolników?

Źródła bliskie władzy mówią o próbie wypełnienia niedoboru pracowników tanią siłą roboczą z Damasławka. Pojawiają się jednak wątpliwości natury moralnej w związku z organizowanymi w tej miejscowości targami niewolników. Sprzedawcy żywego towaru figurują często w dokumentach jako agencje pracy a ludzie, którymi handlują jako pracownicy tymczasowi. Mija się to oczywiście ze stanem faktycznym: wystawieni na handel robotnicy trzymani są w klatkach, nierzadko w fatalnych warunkach sanitarnych oraz pochodzą z łapanek organizowanych przez ludność plemienną zamieszkującą Damasławek. Burmistrz Gołańczy zapewnia że podpisuje umowy tylko ze sprawdzonymi agencjami ale ostatnie wydarzenia zdają się temu zaprzeczać. W okolicy kamieniołomu znaleziono zwłoki należące do porwanego pół roku temu mieszkańca Wągrowca. Policja informuje, że najprawdopodobniej zmarł on z powodu skrajnego wycieńczenia organizmu. Co najciekawsze nie wstrzymano pracy kamieniołomu ani nawet nie przeprowadzono w nim żadnej kontroli. Gołanieckie władze odmówiły komentarza w tej sprawie. Byli pracownicy zakładu zapowiadają protest w celu zmuszenia burmistrza do zamknięcia ośrodka.

Mroczne sekrety kamieniołomu

Tragiczne znalezisko spowodowało również ujawnienie wielu innych mrocznych historii. Niektórzy z dawnych robotników mówią o regularnych gwałtach dokonywanych przez strażników i władze kamieniołomu, wypływają także informacje o przetrzymywaniu pracowników wiele godzin po zakończeniu ich zmiany a nawet groźbach śmierci. Ciężko jest jednak zweryfikować te doniesienia, gdyż teren zakładu pozostaje zamknięty dla dziennikarzy a policja zdaje się je ignorować. W związku z tym byli pracownicy napisali nawet list do prezydenta z prośbą o pomoc. Nadal jednak czekają na odpowiedź.

Stań się głównym komentatorem "Niewolnicy z Damasławka w Gołanieckich kamieniołomach?"

Skomentuj to!

Twój adres mail zostanie sprzedany na cele marketingowe.


*


Gołańcz - Miasto i Gmina

Gołańcz to przeogromna aglomeracja leżąca w dolinie Pałuczańskiej. Swoim magicznym klimatem urzekła już przeszło miliard obywateli. Przekonaj się jakie przygody czekają w tej niesamowitej miejscowości.

Prosimy mieć na uwadze, że nie każda informacja na stronie musi być prawdziwa więc proszę do nich podchodzić z dystansem i samodzielnie je weryfikować. Mimo starań redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość przedstawianych wydarzeń.