Miasto i gmina Gołańcz

Narysował hydrant na ścianie. Grozi mu do 2 lat więzienia!

Sześciolatek aresztowany za narysowanie hydrantu

W czwartek policja zatrzymała jednego z mieszkańców Gołańczy. Początkowo sześcioletni Mariusz K. został oskarżony o działania terrorystyczne wobec gminy. Ostatecznie zarzuty zostały zmienione – aktualnie prokuratura toczy śledztwo w sprawie samowoli budowlanej. Powodem całego zajścia jest hydrant, który Mariusz narysował na ścianie domu.

Młody mieszkaniec Gołańczy z ciężkimi zarzutami

Rodzice chłopca nie ukrywają oburzenia. W rozmowie z nami podkreślają, że nie rozumieją powodu zarzutów i uważają działania władz za absurd.
– Mariuszek to spokojne dziecko. Cierpi na autyzm przez co nie integruje się z rówieśnikami i czasami ciężko się z nim porozumieć. Posiada jednak również zdolność bardzo dokładnego odwzorowywania tego co widzi. Jakim bydlakiem trzeba być, żeby zamknąć chore dziecko za rysowanie?! Czy w Gołańczy sztuka jest już przestępstwem?!
Władze nie udzieliły rodzicom zbyt wielu informacji a dodatkowo zachowywano się wobec nich agresywnie.
– Nikt się tego nie spodziewał. Nagle do domu weszli antyterroryści i kazali nam leżeć na ziemi. Mariuszka wyprowadzono jak jakiegoś przestępcę! Płakał, krzyczał, my błagaliśmy aby go zostawili. Przecież to sześcioletnie dziecko! Nikt nam nic nie tłumaczył tylko wydzierali się na nas i grozili że jak się ruszymy to będą strzelać!
Później rodziców poinformowano, że ich syn jest oskarżony o terroryzm i planowanie zamachu w Gołańczy. Powodem miał być bardzo realistyczny hydrant narysowany na ścianie ich domu. Odmówiono im możliwości spotkania się z dzieckiem oraz zakazano opuszczania terenu miasta.

Komunikat gołanieckich władz

W ciągu godziny od zatrzymania władze wydały komunikat, w którym informowały o udaremnionym zamachu. Informacje podawane na przestrzeni kolejnych godzin były jednak niespójne. Zgodnie z nimi początkowo Gołańcz miała zostać zaatakowana przez agentów monarchii Mieściskiej a burmistrz miał wyciągnąć z tego powodu poważne konsekwencje dyplomatyczne. Jednak w ciągu doby wielokrotnie zmieniano komunikat, oskarżając między innymi Damasławek i Państwo Islamskie.
W piątek władze odwołały poprzednie wiadomości a rodzice otrzymali informację, że ich dziecko jest oskarżone o samowolę budowlaną. Jak podaje rzecznik burmistrza, wizerunek hydrantu był bardzo realistyczny co mogło skutkować zmyleniem straży pożarnej w razie nagłego wypadku. Poinformowano nas, że od czasu pożaru kościoła w Gołańczy panuje nieoficjalny stan wyjątkowy w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Ostatecznie zarzuty zmieniono ze względu na brak przesłanek co do działalności terrorystycznej Mariusza K. Wg gołanieckich władz rysunek hydrantu nadal pozostaje niebezpieczny i zgodnie z prawem jego twórcy grożą nawet 2 lata więzienia. Rodzice natomiast muszą w trybie pilnym usunąć go ze swojej ściany.

Czy w Gołańczy rysowanie hydrantów jest karalne?

Na pytanie czy od teraz za narysowanie urządzenia przeciwpożarowego będzie można być ukaranym, rzecznik burmistrza odpowiedział lakonicznie:
– Jeśli chcą sobie Państwo rysować to zapraszam na zajęcia plastyczne do naszej świetlicy. Tymczasem przestrzeń miasta pozostaje własnością burmistrza oraz wszelkich uprawnionych do tego służb i nie można dokonywać jej samowolnej modyfikacji. Szczególnie jeśli może to spowodować zagrożenie dla innych mieszkańców Gołańczy!
Rodzice chłopca są załamani. Planują zgłosić całą sprawę do rzecznika praw dziecka. Są zaniepokojeni stanem dziecka i twierdzą, że ta sytuacja może wywołać trwały uszczerbek na jego zdrowiu psychicznym.
– Jeśli władze naprawdę chcą zamknąć sześcioletnie dziecko z autyzmem w więzieniu to burmistrz musi być kompletnym psycholem! – mówi zapłakana matka Mariusza – Przecież to jest absurd!
Zgodnie z nakazem władz rodzice przystąpili jednak do usuwania wizerunku hydrantu.

1 Komentarz "Narysował hydrant na ścianie. Grozi mu do 2 lat więzienia!"

  1. To w końcu za samowolkę budowlaną czy planowanie zamachu?

Skomentuj to!

Twój adres mail zostanie sprzedany na cele marketingowe.


*


Gołańcz - Miasto i Gmina

Gołańcz to przeogromna aglomeracja leżąca w dolinie Pałuczańskiej. Swoim magicznym klimatem urzekła już przeszło miliard obywateli. Przekonaj się jakie przygody czekają w tej niesamowitej miejscowości.

Prosimy mieć na uwadze, że nie każda informacja na stronie musi być prawdziwa więc proszę do nich podchodzić z dystansem i samodzielnie je weryfikować. Mimo starań redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość przedstawianych wydarzeń.