Miasto i gmina Gołańcz

Aktualizacja – wiadomość nieprawdziwa: Koronawirus z Chin już w Polsce – pierwszy zarażony w wągrowieckim szpitalu!

Szpital miejski w Wągrowcu

Aktualizacja 2020-02-10 – koronawirusa nie ma w Wągrowcu, padliśmy ofiarą dezinformacji

W związku z negatywną weryfikacją prawdziwości przekazanych nam informacji musimy z przykrością przeprosić mieszkańców Wągrowca oraz innych czytelników za przekazanie nieprawdziwej wiadomości. Koronawirusa nie ma w Wągrowieckim szpitalu, władze jasno zadeklarowały, że nikt zarażony 2019-nCoV nie przebywał ani nie przebywa w szpitalu miejskim a my padliśmy ofiarą dezinformacji. Prawdopodobnie jest ona spowodowana przez byłego pracownika konkurencyjnego portalu golancz.com.pl i zostaną wobec niego wyciągnięte konsekwencje. Równocześnie apelujemy o weryfikację informacji, na które natrafiają Państwo w internecie – nie wszystko co przeczytacie, nawet na tym portalu, musi być prawdą. Warto zachować ostrożność. Ku przestrodze zamieszczamy link do historii, która pokazuje co może się stać jeśli za łatwo wierzymy w we wszystko co spotkamy w mediach – historia słuchowiska Wojna Światów
Władze szpitala w Wągrowcu potwierdziły doniesienia o pierwszym w Polsce przypadku zarażenia chińskim koronawirusem. Nie wiadomo w jaki sposób doszło do infekcji. Zagrożenie pochodzącym z Wuhan wirusem jest aktualnie określane jako niskie jednak służby apelują o zachowanie ostrożności i zasad higieny, aby zminimalizować szansę na zarażenie się. Wg inspekcji sanitarnej nie ma powodów do obaw a sytuacja jest pod kontrolą.

Pierwszy przypadek chińskiego koronawirusa 2019-nCoV w Polsce

Dotychczas wirus z Chin omijał nasz kraj chociaż zanotowano już kilkadziesiąt przypadków zakażeń w krajach zachodniej Europy. Władze podają, że zarażony miał kontakt z osobą, która wróciła z Chin. Nie przekazano szczegółów dotyczących jego aktualnego stanu. Wg informacji ze szpitala, ofiara koronawirusa w Wągrowcu jest w stabilnym stanie. Pacjent został odizolowany od reszty chorych a jego stan jest na bieżąco monitorowany.

Koronawirus pod mikroskopem

Koronawirus pod mikroskopem

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to rodzaj RNA-wirusów, odkrytych w latach 60. XX wieku. Odpowiadają one za około 10-20% przeziębień oraz wiele innych typów infekcji u ludzi i zwierząt lecz także za poważniejsze w tym SARS (z ang. severe acute respiratory syndrome – ciężki ostry zespół oddechowy) oraz MERS (z ang. middle east respiratory syndrome – bliskowschodni zespół oddechowy). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa corona ze względu na widoczną pod mikroskopem otoczkę. Koronawirusy dzieli się na cztery rodzaje: alfa-, beta-, delta- oraz gammakoronawirusy. Pochodzący z Chin wirus nazwany 2019-nCoV, którego nosiciel został właśnie zdiagnozowany w Wągrowcu, to siódmy z gatunków tej rodziny, który jest szkodliwy dla ludzi. Należy on do betakoronawirusów. Do tego samego rodzaju należał wirus powodujący SARS, który pomiędzy listopadem 2002 roku a lipcem 2003, zabił 812 osób. Powodował on wiele zbliżonych objawów.

Chiński koronawirus – skąd pochodzi i jakie objawy powoduje?

Pierwsze przypadki infekcji odnotowano w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Jest ono jednym z głównych ośrodków przemysłowych w Państwie Środka, o populacji przekraczającej 11 milionów mieszkańców. Przypuszcza się, że pierwotnym źródłem wirusa były nietoperze. Aktualnie miasto znajduje się w stanie kwarantanny.
Objawy zakażenia 2019-nCoV to gorączka, trudności w oddychaniu, kaszel i spłycenie oddechu. Z tego względu na wielu lotniskach, także w Polsce, ludziom przylatującym z Azji mierzy się temperaturę aby sprawdzić czy nie są zarażeni.

Ile osób zostało zarażonych koronawirusem?

Wg aktualnych danych na całym świecie stwierdzono około 35 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem. Większość z nich miała miejsce w Chinach, głównie w prowincji Hubei. W pozostałej części świata liczba zarażonych wynosi około 320 osób. Pacjent w Wągrowcu jest pierwszym przypadkiem 2019-nCoV w naszym kraju.

2019 nCoV w Polsce – jak można się nim zarazić?

Początkowo sądzono, że powodem zarażenia wirusem jest kontakt z przenoszącymi go zwierzętami jednak możliwe jest również zarażenie się od chorych osób. Droga przenoszenia koronawirusa nie jest do końca znana – przypuszcza się, że przenosi się on drogą kropelkową jednak chińscy naukowcy odkryli go również m.in. w próbkach kału co może sugerować możliwość zarażenia przez kontakt z różnymi wydzielinami.

Jaka jest śmiertelność koronawirusa z chin?

Aktualnie spośród zarażonych zmarło już 725 osób. Większość przypadków zgonów miała miejsce w Chinach lecz drugiego lutego zanotowano pierwszą śmierć poza Państwem Środka, na Filipinach. Niedługo później w Hong Kongu zmarła kolejna osoba zarażona koronawirusem. Należy jednak pamiętać że prawie 2400 osób zostało już wyleczonych choć nie istnieje jeszcze szczepionka na 2019-nCoV ani lek zwalczający tego wirusa. Są to oficjalne dane na dzień 8.02.2020 – w aktualnym momencie mogą już być nieaktualne.

Koronawirus w Polsce – czy należy się go obawiać?

Choć teoretycznie nie ma zagrożenia epidemiologicznego w Wągrowcu, Główny Inspektorat Sanitarny zaleca częste i dokładne mycie rąk bądź ich dezynfekcję środkami na bazie alkoholu. Koronawirus jest podatny na działanie większości środków czyszczących. Nie zaleca się także podróżowania do Chin oraz innych krajów Azji wschodniej i południowo-wschodniej. Loty do tych regionów zostały zawieszone przez wiele linii lotniczych w tym polski LOT.
Zaleca się również unikanie kontaktu z osobami, które wykazują objawy zbliżone do wywoływanych przez 2019-nCoV. W przypadku podróżnych, którzy powrócili do Polski z regionów podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem zaleca monitorowanie swojego stanu zdrowia przez 14 dni od powrotu i w przypadku wystąpienia symptomów takich jak gorączka powyżej 38oC czy problemy z oddychaniem niezwłoczny kontakt z lekarzem.

13 Komentarzy "Aktualizacja – wiadomość nieprawdziwa: Koronawirus z Chin już w Polsce – pierwszy zarażony w wągrowieckim szpitalu!"

 1. Pracownik umbrella corp | 12 lutego 2020 at 09:36 | Odpowiedz

  Ja jestem zarażony, prawdziwe media kłamią, mogę się publicznie pokazać i was zarazić s*****syny, czas zdychania nadchodzi !

 2. Czy pojawiły się już kolejne zachorowania? Podobno ta choroba szybko się roznosi drogą powietrzną, a ostatnio mocno wieje

 3. Dobry fake 🙂

 4. Poznałem tą osobę, straszna choroba…

 5. Redaktor tego szmatławca powinien żreć kasztany za te bzdury

 6. Z tego co wiem korona wirus z Wuhan tak naprawdę pochodzi z Damasławka. 4 miesiące temu zginęła tam na to cała rodzina.

 7. Mozna coś wiecej wiedzieć na temat zarażonego? Jak do tego doszlo…

 8. w golancsy to wszyscy sa zarazeni ale glupota.

 9. Gra się rozpoczęła

 10. Komentarz usunięty na prośbę użytkownika | 9 lutego 2020 at 23:43 | Odpowiedz

  Komentarz usunięty na prośbę użytkownika

 11. Napewno juz ta osoba zarazila innych ! Powinni wszyscy byc pod kwarantanna a nie dalej zarazac!!!!!
  Przyjezdzaja i zarazaja. Masakra !!!

 12. Czy to potwierdzona informacja? Media głównego ścieku milczą.

Skomentuj to!

Twój adres mail zostanie sprzedany na cele marketingowe.


*


Gołańcz - Miasto i Gmina

Gołańcz to przeogromna aglomeracja leżąca w dolinie Pałuczańskiej. Swoim magicznym klimatem urzekła już przeszło miliard obywateli. Przekonaj się jakie przygody czekają w tej niesamowitej miejscowości.

Prosimy mieć na uwadze, że nie każda informacja na stronie musi być prawdziwa więc proszę do nich podchodzić z dystansem i samodzielnie je weryfikować. Mimo starań redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość przedstawianych wydarzeń.