Miasto i gmina Gołańcz

Informacje o gminie Gołańcz

Historia Gołańczy

Tajemnice zamku w Gołańczy

Zamek w Gołańczy kryje w sobie wiele tajemnic…

Gołańcz jest miastem o bardzo bogatej historii. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiają się w dokumentach z 1222 roku. Gołańcz została nazwana miastem w 1399 roku. W czasie swojej burzliwej historii należała do  rodu Pałuków-Gołańczewskich oraz ich następców. W ciągu swych burzliwych losów miejscowość wielokrotnie traciła prawa miejskie i je odzyskiwała. Przeżyła wiele najazadów i sama odpowiadała za niejedną inwazję. Szczególnie ważna dla miasta była obrona miejscowego zamku w czasie potopu szwedzkiego. Bohaterska załoga złożona z 200 osób starała się pokonać najeźdźców lecz niestety nie udało im się to ze względu na znaczną przewagę liczebną wroga. Z tym wydarzeniem związana jest słynna legenda o Hance.

Mieszkańcy Gołańczy brali również udział w innych ważnych wydarzeniach takich jak powstanie wielkopolskie. 7 września 1939 roku do miasta wkroczyli Niemcy, którzy zmienili jego nazwę kolejno na Gollantsch oraz Schwertburg. Siedzieli tutaj aż do 22 stycznia 1945 roku kiedy wkroczyła tu armia radziecka. Okres 1945-1989 przyniósł znaczny rozwój miasta: wzrosła liczba mieszkańców, powstały nowe osiedla mieszkaniowe oraz placówki takie jak Dwuletnia Szkoła Rolnicza.

Transformacja ustrojowa przyniosła miastu upadek niektórych zakładów i chwilowy wzrost bezrobocia jednak w niedługim czasie Gołańcz ponownie ożyła. Powstało wiele nowych przedsiębiorstw, zmodernizowano rynek oraz powstało wiele nowoczesnych obiektów takich jak oczyszczalnia ścieków.

Bunkry w Gołańczy

Tajemnicze operacje w okolicy bunkrów Gołanieckich

Jedno z tajemniczych zdjęć gołanieckich bunkrów…

Jedną z bardziej znanych atrakcji gminy są powstałe w 1939 roku bunkry. Były one częścią fortyfikacji składającej się w sumie z 17 obiektów rozlokowanych w Dobieszewku, Gołańczy, Podjezierzu jak również na przesmykach okolicznych jezior m.in. w Wągrowcu. Stacjonowały tu 10 i i 37 pułk piechoty wchodzące w skład 26 dywizji. Zostały one zbudowane na krótko przed wybuchem wojny jednak niemieckie natarcie ominęło fortyfikacje przez co nie odbyły się tutaj właściwie żadne walki. Przynajmniej oficjalnie…

Dziś odbywają się tu coroczne pikniki będące nie lada gratką dla fanów militariów i historii. Wśród wielu atrakcji można wymienić między innymi pokazy sprzętu wojskowego czy strzelanie z wiatrówki. Ciekawym elementem imprezy są inscenizacje „co by było gdyby” Niemcy jednak zaatakowali tutejsze bunkry.

Gołańcz - Miasto i Gmina

Gołańcz to przeogromna aglomeracja leżąca w dolinie Pałuczańskiej. Swoim magicznym klimatem urzekła już przeszło miliard obywateli. Przekonaj się jakie przygody czekają w tej niesamowitej miejscowości.

Prosimy mieć na uwadze, że nie każda informacja na stronie musi być prawdziwa więc proszę do nich podchodzić z dystansem i samodzielnie je weryfikować. Mimo starań redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość przedstawianych wydarzeń.